کد خبر:1024

به پاسداشت سالروز عروج اسطوره ایثار و شجاعت؛

نگاهی کوتاه به زندگی زنده یاد"جوزعلی نجفی" فرمانده اسطوره ای بسیج عشایری استان ایلام


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ 23:53:38

بازتاب ایلام-در ابتدای جنگ تحمیلی، علاوه بر رزمندگان سازمان یافته نظامی در قالب سپاه، ارتش، بسیج و ژاندارمری وقت، مردانی از جنس غیرت و شجاعت در قالب گروه های ضربت عشایری به صورت خودجوش به دفاع از این آب و خاک پرداختند.در این میان، شخصیتی کاریزماتیک و تاثیرگذار به نام "جوزعلی نجفی" فرزند عبدولی متولد ۱۳۲۲ برخاسته از طایفه "قره شوندی" روستای بهمن آباد چوار فرماندهی گروه های ضربت عشایری ایل بزرگ ارکوازی و بولی استان ایلام را به دست گرفت.

در آن مقطع زمانی و در اوج فقر، محرومیت و کمبود امکانات، هجوم دشمن و عدم وجود یگان های رزمی منسجم در استان ایلام، این دلاورمرد نیکنام یک ناجی بزرگ به حساب می آمد که با امکانات شخصی وارد جنگ و دفاع از این آب و خاک شد. وی هستی خویش را فدای این راه مقدس و دفاع از وطن کرد.

"جوزعلی" شخصیتی کاملاً متفاوت و منحصر به فرد داشت؛ به لحاظ ظاهری، تیپ و قیافه با قدی بلند و سینه ای فراخ و ستبر با سبیلی پر پشت( شبیه به پهلوانان اساطیری ایران زمین ) جلوه ای زیبا از مردان ایلیاتی داشت. به لحاظ مادی، در اوج رفاه ( پیمانکار راه سازی و مالک کارخانه تولید شن و ماسه در تنگ تاریکه و چندین دستگاه ماشین آلات سنگین ) بود که تمام ظرفیت و دارایی خود را در اختیار جبهه ها گذاشت.

شیر تنگه بینا و میمک، از تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۵۹ تا ۲۹ اسفندماه ۶۴ در مناطق عملیاتی غرب کشور به ویژه میمک حضور داشت و فرمانده نیروهای عشایری ایل ارکوازی و بولی در عملیات آزادسازی میمک بود.

زنده یاد "جوزعلی نجفی" علاوه بر اینکه جانبازی سرافراز و اسوه ی استقامت، بردباری، شجاعت و از خودگذشتگی بود؛ از خیرین و مصلحان استان نیز به حساب می آمد که در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی حضوری موثر و ماندگار داشت.‌

شادروان "جوزعلی نجفی" پس از تحمل سال ها درد و رنج ناشی از چندین بار جراحت در دوران دفاع مقدس، در روز ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۶ به جمع یاران شهیدش پیوست؛ در حالی که نه از آن قامت رعنا خبری بود، نه از آن ثروت افسانه ای چیزی برایش باقی مانده بود؛ اما مردم استان یکی از باشکوه ترین بدرقه های ممکن را برای این فرمانده اسطوره ای به آرامگاه ابدی انجام دادند و در اولین سالروز آن دلاورمرد بزرگ نیز سنگ تمام گذاشتند.

به همین مناسبت و همزمان با سالروز عروج سردار سرافراز حماسه میمک و شیر دلاور تنگه بینا و بیجار؛ روز یکشنبه مورخ ۲۰ مردادماه راس ساعت ۱۸:۳۰ بر مزار آن بزرگمرد واقع در بهشت حضرت معصومه(س) چوار، گرد هم می آییم.

گفتنی است؛ مراسم دومین سالروز آن فرمانده بزرگ و فقید سرافراز، روز سه شنبه پنجم شهریورماه راس ساعت ۱۷:۳۰ در سالن اجتماعات دانشگاه ایلام برگزار می شود.


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام