کد خبر:1036

معاون منابع طبیعی استان ایلام خبر داد؛

آغاز برداشت «سقز» در ایلام


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ 10:59:33

بازتاب ایلام- حجت اله فتحی گفت: برداشت سقز در سطح جنگل های استان شروع و پیش بینی می شود 100 تن سقز برداشت شود.وی اظهار داشت: در استان ایلام ۱۲۰ شرکت تعاونی در زمینه حفظ، احیا و بهره برداری از جنگل ها فعالیت دارند و امسال پیش بینی می شود ۱۰۰تن سقز یا شیره بنه به ارزش ۱۵۰میلیارد ریال برداشت شود.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام  با بیان اینکه برای نظارت بر این فعالیت، زمینه جذب و به کارگیری حدود ۱۰۰ نفر از فارغ التحصیلان فراهم شده است، افزود: بهره برادری از منابع طبیعی استان تحت ضوابط و قوانین و رعایت اصول فنی و زیر نظر کارشناسان منابع طبیعی انجام می‌شود و این امر کمکی به اقتصاد معیشت مردم محلی است که در حاشیه این رویش گاه طبیعی زندگی می‌کنند.

وی بیان داشت: پس از بررسی‌های لازم در جنگل‌های بنه توسط کارشناسان اداره منابع طبیعی با بهره‌برداران محلی، برای برداشت شیره سقز قراردادی منعقد می شود تا مجوز برداشت و بهره‌برداری به‌صورت قانونی و در چهارچوب اصولی صادر شود.

فتحی افزود: طبق قراردادهایی که با تعاونی های بهره بردار سقز در استان انجام شده است این تعاونی ها در امر حفاظت از جنگل های استان به خصوص در مقابله با حریق احتمالی با منابع طبیعی همکاری  می کنند.

گفتنی است: برداشت این محصول از اواخر تیرماه است، شیره سقز از درختی به نام بنه هر چند سال یک بار بستگی به وضعیت آب و هوایی‌، قدرت درخت و ... برداشت می‌شود و سقز پس از برداشت جهت مصارف دارویی، صنعتی و خوراکی به خارج از استان صادر می‌شود./مهر


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام