کد خبر:1134

برای ارادت به ساحت مبارک سیدالشهداء؛

شور و شعور حسینی باید در کنار هم قرار گیرد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ 12:34:00

بازتاب ایلام- عظیم پیرانی: شور و شعور حسيني به مثابه دو بال يك پرنده اي است كه براي پرواز كردن و اوج گرفتن به هر دو به يك اندازه نياز دارد و با يك بال پريدن امكان پذير نمي باشد. 

شامگاه روز دوشنبه هفته جاری متأسفانه خبری در فضاهای مجازی و  خبرگزاری‌ها مبنی بر برخورد مأموران سد معبر شهرداری با موکب پذیرایی مسجد مهدیه شهر ایلام و جمع‌آوری داربست‌های فلزی این موکب منتشر شد.

 عکس‌هایی از این حادثه که در فضاهای مجازی و خبرگزاری‌ها منتشر شد، حکایت از برخورد ناشایست مأموران سد معبر شهرداری، در جمع‌آوری موکب مسجد مهدیه داشت که موجب نگرانی و ناراحتی اقشار مختلف مردم و عزاداران حسینی در استان شد.

روابط عمومی شهرداری ایلام در خصوص مطلبی با عنوان «تخریب موکب عزای امام حسین (ع)» منتشرشده در یکی از خبرگزاری ها، جوابیه‌ای را منتشر کرد که در بخشی از این جوابیه آمده است: با سلام به اطلاع می‌رساند با توجه به مصوبه ستاد شئون فرهنگی که با حضور مسئولان فرهنگی استان و مسئولان هیئت مذهبی و کانون مداحان، مقرر شد تا تمامی هیئتت مذهبی که قصد برپایی موکب در معابر عمومی را دارند، بایستی جهت برقراری موکب از سازمان تبلیغات و‌ هیئات مذهبی معرفی‌نامه داشته و یک رونوشت را جهت جانمایی به شهرداری ایلام ارائه کنند تا از اختلال ترافیکی، خطر تصادف و سد معبر عابرین پیاده جلوگیری شود.

مع‌الوصف موکب مذکور بدون در نظر گرفتن این مسائل و عدم توجه به اخطار نیروهای اجرائیات اقدام به ادامه فعالیت موکب در معبر کرده و شهرداری به‌منظور جلوگیری از بروز تصادف و حفظ جان عزاداران حسینی (ع) و‌ شهروندان نسبت به بازنمودن داربست و تحویل تمام اقلام و پارچه‌ها اقدام کرده است.

پس از انتشار خبر تخریب موکب عزای امام حسین (ع) در ایلام توسط مأموران شهرداری به بهانه نداشتن مجوز، تعدادی از دانشجویان و هیئات مذهبی ظهر روز سه‌شنبه در اقدامی اعتراض‌آمیز در مقابل شهرداری ایلام تجمع کردند، طالب صادقیان، شهردار ایلام در جمع تجمع‌کنندگان حاضرشده و در سخنان کوتاهی، ضمن عرض تسلیت ایام محرم، بابت اتفاقات افتاده عذرخواهی می‌کند و می‌گوید: شهرداری دستورالعمل‌هایی دارد که باید بر طبق آن پیش برود.

مسجد مهدیه در میدان مخابرات و بلوار دانشجو واقع‌شده است که یکی از پرترددترین مکان‌های شهر ایلام در طی شبانه‌روز به شمار می‌رود و گویا برپایی موکب در این مسیر، موجب ایجاد ترافیک سنگین در این نقطه شده و گویا برخی از شهروندان را نیز دچار مشکل نموده است، موکب مسجد مهدیه موکب پذیرایی بوده و قاعدتاً با توجه به ایام محرم، خودروها در حد یک و یا دو دقیقه توقف خواهند کرد و این امر قطعاً مشکلاتی را برای دیگر خودروها در امر تردد ایجاد خواهد کرد که این امر نیز نیازمند مدیریتی مناسب به‌ویژه از سوی موکب و حداقل استقرار یک نیروی انتظامات بوده و یا اینکه با همکاری راهنمایی و رانندگی تردد خودروها را تسهیل می‌کرده است.

بارها برای بسیاری از ما پیش‌آمده که هنگام عبور در مسیر پیاده‌رو به دلیل وجود موانعی (سد معبر) به‌ناچار مدتی صبر کرده یا این‌که مسیر را به سمت خیابان تغییر داده‌ و مشکلاتی را هم برای خود و هم برای وسایل نقلیه به وجود آورده‌ایم و طبیعی است که این عمل احتمال بروز حادثه را نیز به همراه دارد.

مسئولیت اجرایی درباره سد معبر ازلحاظ مقررات قانونی، بر عهده شهرداری است و البته مجموعه اقدامات شهرداری برای رفع سد معبر باید در حیطه وظایف خود باشد، حال اینکه برپایی موکب در محل پیاده‌روی و پذیرای از مردم در خیابان‌ها و معابر از مصادیق سد معبر محسوب می‌شود یا نه، در این مجال نمی‌گنجد و این امر را باید به کارشناسان مربوطه و افراد حقوقدان سپرد که در این امر اظهارنظر کنند.

و اما باید پذیرفت که در ایام محرم، برخورد مأموران سد معبر شهرداری در خصوص جمع‌آوری موکب آن‌هم در این شب‌های عزیز ایام محرم و عزای حسینی،  باید به نحو بهتری انجام می گرفته و نیازمند کنشی همراه با احترام، تذکر و با برخورد مناسب و خودداری از جمع‌آوری موکب یا ایستگاه صلواتی بوده است و اگر هم موکب (ایستگاه صلواتی) مشکلی ایجاد کرده و یا بدون مجوز از دستگاه‌های ذی‌ربط فعالیت داشته، باید به‌گونه‌ای مناسب و از طریق تذکر کتبی و یا شفاهی به‌صورت تذکر لسانی اقدام و از هرگونه اقدام قهری خودداری می‌شد.

بالاخره در ایام شور حسینی و ایام عزاداری حسینی، عشق و ارادت افراد جامعه اسلامی به سید و سالار شهیدان در قالب حضور در عزاداری حسینی، سینه‌زنی، مراسمات عزاداری، پخش نذری و برپایی موکب به منصه ظهور می‌رسد و بر اساس فرهنگ دینی و اسلامی ما، پخش نذری و بهره‌گیری از نذری آن‌هم در عزای حسینی خود یک موهبت است که برگرفته از فرهنگ دیرینه و اسلامی ما دارد و این رسم جزء منفک ناپذیر فرهنگ دینی ماست که باید به بهترین نحو ممکن با رعایت تمام جوانب نمود عینی داشته باشد.

از سوی دیگر امروز استان ایلام پایگاه خدام الحسین(ع) و میزبان زوار اربعین حسینی است و مردم این استان همواره در چند سال گذشته با دل و جان و با عشق خالصانه ای که به اهل بیت (ع) دارند، میزبان شایسته ای برای زوار عتبات عالیات بوده اند و امروز این خادمی، موجب آبرو و عزت مردم، مسئولان و استان ایلام است که قدمگاه زوار  حسینی در طول سال به ویژه ایام محرم و اربعین حسینی است.

به‌هرحال باید به این حادثه از جوانب و زوایای مختلف نگاه کرد و در این راستا نیز لازم است که دستورالعملی خاص برای موکب داران و نحوه پذیرایی از عزاداران و اقشار مختلف مردم از سوی دستگاه‌های مذهبی و فرهنگی مرتبط فراهم شود و موکب داران عزیز نیز به‌گونه‌ای اقدام کنند که مشکلی برای شهروندان ایجاد نشود که رعایت حقوق شهروندی خود یکی از معروف‌های مورد تأکید دین مبین اسلام است.

 در نهایت با توجه به عذرخواهی شهردار محترم ایلام و دستور دادستان محترم مبنی بر ادامه روند فعالیت این موکب و جلوگیری از هرگونه بهره‌برداری معاندان و دشمنان نظام اسلامی و همچنین با توجه به ایام عزاداری سید و سالار شهیدان شایسته است که در راستای حفظ حرمت ماه محرم و با شکوه برگزارکردن مراسمات عزای حسینی این موضوع به نحو مناسبی با شور و شعور حسینی مدیریت‌شده و ختم به خیر شود.


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام