کد خبر:1274

مدیرکل دامپزشکی استان خبر داد؛

واکسینه ۴۵۰ هزار قطعه طیور علیه بیماری نیوکاسل در ایلام!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ 15:27:00

بازتاب ایلام-مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: بیش از ۴۵۰ هزار قطعه طیور در مناطق مختلف روستایی و عشایری استان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه می شوند."وهاب پیرانی" صبح امروز (16 مهر) در بازدید میدانی جمعی از اصحاب رسانه  این استان، اظهار داشت: ارزش سرمایه دامی استان ایلام شامل دام، تأسیسات و تجهیزات، بیش از سه هزار میلیارد تومان بوده و سالیانه بیش از ۱۷۰ هزار تن انواع فرآورده‌های خام دامی به ارزش حدود دو هزار میلیارد تومان در استان تولید می‌شود.
 
وی تصریح کرد: وظيفه دامپزشكي حفظ و حراست از اين سرمايه دامي، تأمين بهداشت دام، كنترل، پيشگيري و مبارزه با بیماری‌های مشترك بين انسان و دام و تأمين بهداشت فرآورده‌های خام دامي و در نهایت تأمين سلامت و امنيت غذايي جامعه است.
 
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام یادآور شد: برابر اعلام سازمان بهداشت جهاني، از ميان ۱۷۰۹ عامل بیماری‌زا و عفوني براي انسان كه تاكنون شناخته‌شده است، ۸۳۲ عامل بين انسان و دام مشترك بوده و از طريق دام بيمار يا مصرف فرآورده‌های آلوده به انسان منتقل می‌شود و همچنين بيش از ۹۰ درصد آلودگی‌های انگلي در انسان منشاء  دامي داشته و بيش از ۶۰ درصد بیماری‌های نوپديد و بازپديد نيز مشترك بين انسان و دام بوده و از دام به انسان سرايت پيدا می‌کنند.

"وهاب پیرانی" با اشاره به اینکه در استان ایلام ساليانه بين ۵/۶ تا ۷ ميليون نوبت سردام بر عليه انواع بیماری‌های دامي و بیماری‌های مشترك بين انسان و دام به‌صورت رايگان واكسينه می‌شود، گفت: ارزش ريالي نهاده‌های رايگان مصرفي در استان شامل واکسن‌ها و فرآورده‌های بيولوژيك اختصاص‌یافته براي مایه‌کوبی و تستهاي تشخيصي دام و طيور و آبزيان در طول یک سال گذشته بيش از ۵۰ ميليارد ريال بوده است.
 
وی افزود: فعالیت‌های دامپزشكي بسيار گسترده بوده و اين اداره كل با تکیه‌ بر شبكه گسترده واحدهاي فني واداری در اقصي نقاط استان شامل ۲۰ واحد فني و اداري و بهره‌مندی از نيروي متخصص و متبحر و امكانات و تجهيزات مدرن و روز دنيا و با دارا بودن يكي از پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌های سطح كشور و با اجراي برنامه‌های كنترلي، پيشگيرانه، مبارزه و پايش و مراقبت از بیماری‌های دام طيور، آبزيان، انجام اقدامات بهداشتي و قرنطینه‌ای در خصوص دام و فرآورده‌ای خام دامي، نقش بی‌بدیلی در حفظ و حراست از سرمايه دامي استان دارد.
 
وی با اشاره به اینکه بيش از ۲۵ هزار خانوار بهره‌بردار دام و طیور در استان ایلام وجود دارد، تصریح کرد: تأمين بهداشت دام و كنترل بیماری‌های مشترك بين انسان و دام، افزايش توليد محصولات دامي و تأمين امنيت غذايي آحاد جامعه و تثبيت اشتغال موجود در اين بخش ازجمله اهدافی که با تلاش مجموعه همکاران دامپزشکی در استان حاصل می‌شود.
 
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با تأکید بر اینکه در شش ماهه اول سال جاری در برخي از بیماری‌ها مانند تب برفكي و هاري تعداد کانون‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش محسوس داشته است، گفت: البته به علت وقوع سيل در استان‌های هم‌جوار و فراواني پشه‌ها، متأسفانه در اواخر بهار با شيوع گسترده بيماري لمپي اسكين در جمعيت دام سنگين استان مواجه شديم كه با اقدام به‌موقع و واكنش سريع اکیپ‌های عملياتي و مایه‌کوبی بيش از ۳۶ هزار رأس گاو و گوساله در ظرف مدت كمتر از يك ماه، بيماري كنترل و از بروز تلفات و خسارت به جمعيت دامي جلوگيري به عمل آمد.
 
"وهاب پیرانی" یادآور شد: همچنين برابر اعلام مركز بهداشت استان، تعداد کانون‌های بيماري بروسلوز در شش‌ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۰ درصد کاهش‌یافته كه اجراي طرح كنترل هدفمند بيماري بروسلوز و انجام واكسيناسيون منظم دام‌های حساس برعلیه بيماري بروسلوز نقش مهمي در كنترل اين بيماري و كاهش کانون‌های انساني داشته است.
 
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام بابیان اینکه در طول سال گذشته دو میلیون و ۷۸۰ هزار و ۶۲ رأس دام سبك و سنگين بر علیه بيماري بروسلوز واكسينه شده است، ابراز داشت: در شش‌ماهه اول سال جاری با يك رشد 30 درصدي ۳۶۴ هزار و ۶۹۵ رأس دام سبك و سنگين برعلیه بيماري بروسلوز واكسينه شده است.
 
وی بابیان اینکه در شش‌ماهه اول سال جاری هيچ موردي از بيماري سل و مشمشه در دام های استان مشاهده نشده است، گفت: با توجه به شروع فصل كوچ عشاير کوچ رو استان‌های همجوار، به‌منظور ایمن‌سازی جمعيت دامي استان در برابر بيماري بسيار خطرناك تب برفكي از ابتداي مهرماه سال جاری واكسيناسيون سراسري و رايگان جمعيت دام سبك و سنگين بر عليه بيماري تب برفكي شروع شده است.
 
"پیرانی" تاکید کرد: در تلاش هستیم در يك فرجه زماني حداكثر سه ماهه بيش از یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار رأس دام سبك و حدود ۵۰ هزار رأس دام سنگين را برعلیه اين بيماري واكسينه نمائيم و در همين ۱۵ روز ابتداي مهرماه ۳۸۵ هزار رأس دام سبك و پنج هزار و ۸۰۰ رأس دام سنگين بر عليه اين بيماري واكسينه شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با اشاره به اینکه از ابتداي سال جاری تاكنون هیچ‌گونه كانوني از بیماری‌های تب كريمه كنگو (CCHF) و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و بيماري VHS در آبزيان مشاهده نشده است، افزود: از ابتداي سال جاری و براي مبارزه با انگل‌های داخلي و خارجي بدن دام ۳۱۶ هزار و ۸۹۰ رأس دام سبك و سنگين و ۶۶۷ هزار مترمربع جايگاه نگهداري دام سم‌پاشی شده است.
 
وی تصریح کرد: از ابتداي سال جاری و با همكاري دستگاه‌های ذی‌ربط ازجمله ارگانهاي امنيتي و سازمان صمت و تعزيرات در قالب گشت‌های مشترك و در راستاي نظارت بر داروخانه‌ها و شرکت‌های دارويي و مبارزه با قاچاق و عرضه خارج از شبكه دارو، واكسن و مواد بيولوژيك دامي ۳۰۰ قلم انواع داروهاي غیرمجاز و تاریخ‌مصرف گذشته به تعداد ۱۴۳ هزار و ۹۴۹ عدد/ليتر به ارزش تقريبي ۱۰ ميليارد ريال ضبط گرديده است.
 
"پیرانی" یادآور شد: در شش‌ماهه اول سال جاری ۴۵ هزار مورد بازديد از اماكن توليد، نگهداري، توزيع و عرضه فرآورده‌های خام دامي سطح استان انجام‌شده است که در اين بازديدها، ۱۱۶۰ مورد غیربهداشتی مشاهده‌شده كه ۱۶۹ مورد با تشكيل پرونده به مراجع قضايي ارجاع داده‌شده و ۳۵ مكان غیربهداشتی نيز پلمپ گرديده است.
 
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: در شش‌ماهه اول سال جاری بر كشتار ۱۲۶۲۳ رأس دام سبك و سنگين در کشتارگاه‌های سطح استان نظارت بهداشتي صورت گرفته و ۶۳۰۰ كيلوگرم انواع فرآورده‌های غیرقابل‌مصرف، آلوده و تاریخ‌مصرف گذشته از کشتارگاه‌ها و مراكز نگهداري، توزيع و عرضه، ضبط و معدوم شده است.
 
وی افزود: از ابتدای سالجاری تا کنون نظارت بهداشتی بر كشتار یکی میلیون و ۱۳۵ هزار قطعه طيور كشتار شده در كشتارگاه صنعتي طيور استان توسط این اداره کل صورت گرفته و ۳۶ هزار قطعه طيور آلوده و غیرقابل‌مصرف ضبط و معدوم شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام ابراز کرد: تمام محموله‌های فرآورده‌های گوشتي موکب‌های اربعين به مقصد كشور عراق توسط بازرسين بهداشتي دامپزشكي مستقر در قرنطينه دامي مرزي مهران بازرسي بهداشتي شده و سپس اجازه خروج به آن‌ها داده می‌شود.
 
"وهاب پیرانی" گفت: طرح ملي واكسيناسيون فراگير و رايگان طيور بومي استان برعلیه بيماري نيوكاسل هم‌زمان با سراسر كشور از ابتدای مهرماه در سطح تمام روستاهاي استان آغازشده که اين طرح در استان با همكاري و مشاركت بسيج مهندسين سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان و با ساماندهي حدود ۷۰ اكيپ عملياتي و نظارتي، مشتمل بر ۲۰۰ نفر نيروي عملياتي و كارشناس در حال اجراست.
 
وی خاطرنشان ساخت: اين طرح در دو فاز و به فاصله چهار ماه انجام می‌شود و واكسيناسيون به‌صورت آشاميدني است و پیش‌بینی می‌شود كه در طول اجراي طرح بيش از ۴۵۰ هزار قطعه انواع طيور بومي روستائيان و عشاير در ۶۲۰ روستاي استان در مدت ۲۰ روز كاري به‌صورت رايگان برعلیه بيماري نيوكاسل واكسينه شوند.


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام