کد خبر:1495

از ایلام تا افغانستان؛

ماجرای"حامد آس" نوجوان معلول ایلامی!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ 9:49:41

بازتاب ایلام –"حامد آس" نوجوان کر و لال ایلامی بعد از حدود یک ماه رنج و در به دری از سفر ناخواسته افغانستان، به وطن بازگشت."حامد آس" اهل شهرستان ملکشاهی استان ایلام که مادرزادی کرو لال است ۲۰ آبانماه امسال به قصد زیارت امام رضا(ع) خانه را ترک می‌کند اما در شهر خرم‌آباد استان لرستان توسط عوامل انتظامی کلانتری ۱۲ این شهرستان به عنوان تبعه افغان دستگیر می‌شود.

وی سپس به اردوگاه ابراهیم‌آباد محل اسکان اتباع افغان در شهرستان اراک منتقل و از آنجا به افغانستان فرستاده می‌شود.

فرمانده انتظامی شهرستان تایباد که برای استقبال از "حامد آس" در مرز دوغارون حضور یافته بود، گفت: نوجوان ۱۷ ساله ایلامی که فاقد شنوایی و تکلم بوده به دلیل شباهت زیاد به عنوان تبعه افغانستانی از کشور طرد شد که طی پیگیری‌های نیروی انتظامی به آغوش خانواده بازگشت.

 "سرهنگ علی‌اکبر قربانی" اظهار داشت: وی که هیچ مدرک شناسایی و هویتی همراه نداشته است به دلیل شباهت زیاد به تبعه‌های افغانستانی توسط پلیس بازداشت و به مقر انتظامی انتقال می‌یابد.

 وی افزود: نداشتن مدارک شناسایی و تصمیم این پسر نوجوان به فرار از دست پلیس، این برداشت را به وجود می‌آورد که او یک تبعه خارجی غیرمجاز است و برای همین نیز پس از طی تشریفات قانونی لازم به تهران، قم و سپس اردوگاه سفید سنگ شهرستان فریمان انتقال می‌یابد.

فرمانده انتظامی شهرستان تایباد یادآور شد: این پسر نوجوان ۶ روز بعد به عنوان تبعه خارجی بدون مدارک هویتی از کشورمان خارج  و به کشور افغانستان دیپورت می‌شود.

"سرهنگ علی‌اکبر قربانی" خاطرنشان ساخت: پسر نوجوان در شهر هرات با فردی آشنا و به پیشنهاد او تصمیم می‌گیرد به کابل برود و در کارگاهی مشغول کار شود اما به دلایلی به نیمروز رفته و در همانجا می‌ماند.

وی اضافه کرد: در این مدت عمو و برادر حامد که به دنبال گمشده خود بودند به اطلاعاتی دست می‌یابند که نشان می‌دهد، پسر نوجوان به عنوان تبعه خارجی بازداشت و چون هیچ مدارکی نتوانسته ارائه دهد به کشور افغانستان انتقال می‌یابد.

فرمانده انتظامی شهرستان تایباد تصریح کرد: خانواده وی با اطلاع از این موضوع بلافاصله به شهرستان قم و سپس تایباد عزیمت و با اعلام موضوع از طریق نیروی انتظامی و با هماهنگی‌های به عمل آمده با کنسولگری و همچنین پلیس اینترپل، عمو و برادر زاده حامد با همراهی یک راهنما و مراقبت‌های لازم؛ به کشور افغانستان عزیمت و او را در شهر نیمروز یافته و به کشور باز می‌گردانند.

"سرهنگ علی‌اکبر قربانی"  گفت: پسر نوجوان سالم و سلامت به کشورمان بازگشت تا پس از طی مراحل قانونی به شهرستان محل سکونتش بازگردد.

وی تاکید کرد: در هر شرایطی همراه داشتن مدارک  شناسایی و همچنین مدارک لازم برای رانندگی و از همه مهم‌تر همکاری و توجه به خواسته پلیس را مد نظر قرار دهند.

فرمانده انتظامی شهرستان تایباد یادآور شد: در صورتی که فردی دچار معلولیت و بیماری خاصی است برگه معرفی و آدرس در جیب و وسایلش بگذارند تا هنگام بروز مشکل یا هر حادثه‌ای، موضوع به راحتی قابل پیگیری و بررسی باشد./ایرنا


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام