کد خبر:1752

واکنش و پاسخ شرکت پتروشیمی ایلام به یک مطلب؛

ملاک تصمیم‌گیری در پتروشیمی ایلام قانون است!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ 0:04:44

مدیر محترم پایگاه خبری و کانال تلگرامی بازتاب ایلام/احتراماً در پاسخ به اخبار منتشر شده در آن رسانه با عنوان "مسائل کارگری پیرامون تغییر شیفت" پاسخ روابط عمومی شرکت پتروشیمی ایلام به حضور ارسال می‌گردد.مقتضی است عنایت نمایید طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات نسبت به انتشار آن اقدام شود.شرکت پتروشیمی ایلام به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع غرب کشور در امر تولید و اشتغالزایی در استان و منطقه نقش مهم و بسزایی داشته است و یکی از اصلی ترین اولویت های هیات مدیره، مدیریت و سرمایه گذاران این شرکت کاهش نرخ بیکاری در استان بر اساس رویکرد صنعتی شدن می‌باشد.

یکی از اصلی‌ترین طرح های صنعتی که در سفر ریاست محترم جمهور در سال ۹۲ به بهره برداری رسید فاز اول این مجتمع شامل واحد HD بود و در سفر قریب الوقوع دکتر روحانی به استان ایلام نیز فاز دوم آن به بهره‌برداری خواهد رسید.

تکمیل فرآیند تولید در این مجتمع که با راه اندازی واحد الفین محقق خواهد شد، یقیناً نقش بسزایی در توسعه استان، ایجاد صنایع پایین دستی و رونق کسب کار خواهد داشت.

لذا شایسته است در این راستا نگاهمان را با توسعه و صنعتی شدن استان همراه نماییم.

اخیراً و در شرایطی که واحد شیرین‌سازی (SRU) تکمیل و در مرحله‌ی بهره‌برداری است مدیریت شرکت بنا به ضرورت و بر اساس نظرات کارشناسی، تصمیم گرفته است شیفت کارگران این واحد متناسب با شرایط راه اندازی و مطابق با روال قانونی در دیگر واحدهای شرکت از جمله الفین، هیدروژن، تعمیرات، حراست و HSE و همچنین مطابق روال دیگر شرکت های پتروشیمی در کشور بنا به توافق حداکثری همکاران تغییر دهد. بر اساس شیفت جدید بجای دو روز کار، دو شب کار و چهار روز استراحت، سه روز کار، سه شب کار و سه روز استراحت در برنامه شیفت همکاران لحاظ شده است که مابه التفاوت روزهای حضور همکاران نیز بعنوان اضافه کار محاسبه گردیده است.

اجرای این طرح هیچ تغییری در ساعت کاری روزانه همکاران( ۱۲ ساعت)ایجاد نمی کند و ماهیت فعالیت و کار همکاران نیز به صورت شیفت بوده است و تغییری در آن ایجاد نشده است و از این رو به نظر می‌رسد مغایرتی نیز با ماده ۲۶ قانون کار نخواهد داشت.

از مجموع ۶۰۰ نفر نیروی انسانی شرکت تعداد ۲۸۵ نفر روزکار و ۳۱۵ نفر شیفتی می باشد که شیوه حضور ۲۰۰ نفر از نیروهای شیفتی به صورت سه روز کار، سه شب کار و سه روز استراحت می باشد به عبارتی دیگر هم اکنون یک سوم از نیروی انسانی پتروشیمی ایلام در قالب طرح ۳-۳-۳ در شرکت مشغول به کار هستند.

اجرای طرح مذکور به دلیل راه اندازی واحدهای SRU، هیدروژن و الفین مبتنی بر حضور حداکثری همکاران در واحدهای مذکور در مراحل راه اندازی می باشد که این امر متضمن بهره برداری ایمن و به موقع از واحدهای ذکر شده خواهد بود در صورتی که طرح نوبتکاری ۲-۲-۴ بیشتر در مجتمع هایی که به بهره برداری کامل رسیده اند اجرا می شود.

گفتنی است هر گونه تغییر در نوبتکاری امری عادی و معمول و در تمام مجتمع های پتروشیمی بویژه واحدهای در آستانه ی راه اندازی مرسوم می باشد و هیچ گونه ارتباطی با استخدام یا عدم استخدام در شرکت پتروشیمی ایلام نخواهد داشت و فرایند جذب و استخدام صرفا متاثر از دو فاکتور: ۱-نیاز مجتمع با توجه به ساختار سازمانی۲- مجوز هیات مدیره پتروشیمی ایلام و هلدینگ خلیج فارس می باشد و در همین راستا در آستانه راه اندازی واحدهای جدید شیرین سازی و الفین این شرکت جهت تکمیل چارت نیروهای تعمیراتی و کمک بهره برداری مورد نیاز ارزیابی های لازم را انجام داده و به مدیران ارشد پتروشیمی و مدیریت ارشد استان اطلاع داده است که در صورت تصویب و تامین اعتبار فرایند بکارگیری نیروهای مذکور عملیاتی خواهد شد.

با این وجود تعداد قلیلی از همکاران که بعضاً از ارکان ثالث و نیروی جویای کار خارج از شرکت می باشند با انحراف موضوع و بنا به دلایل شخصی و غیر همسو با اهداف سازمانی به ادارات مختلف از جمله اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان و دادستانی محترم مراجعه نموده و به گونه ای طرح موضوع نموده اند که تغییر در شیفت کاری موجب عدم بکارگیری نیروهای جدید در شرکت خواهد بود و همین امر زمینه ی ارجاع موضوع به مراجع ذیربط و اقدامات بعدی را فراهم نموده است.

با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در این مورد پتروشیمی ایلام جهت حل و فصل مسئله صنفی کارکنان و تبیین واقعیات از طریق همین مراجع محترم و قانونی در حال پیگیری و تبیین موضوع می‌باشد که در نهایت و کما فی‌سابق بر اساس حکم و رای مراجع قانونی عمل خواهد کرد.

انتظار می رود در شرایط کنونی که تولید و اشتغال نقش کلیدی، محوری و مهمی را در توسعه کشور و استان عهده‌دار می‌باشد و بر اساس منویات مقام معظم رهبری و شعار سال که با عنوان "رونق تولید" نام گذاری شده است و همچنین در آستانه‌ی سفر ریاست محترم جمهور در بهره‌برداری از فاز دوم این طرح عظیم ملی و تداوم تولید و کمک به اقتدار ملی نهایت همفکری و همراهی را با مجموعه پتروشیمی ایلام به عمل آورده و شرایط تصمیم‌گیری بر مبنای قانون را برای مدیران شرکت پتروشیمی ایلام فراهم نماید.

روابط عمومی این شرکت از نقد منصفانه و مشفقانه عملکرد مدیریت پتروشیمی و طرح مسائل بحق صنفی کارکنان و کارگران در راستای بهبود شرایط کار و تقویت عملکرد مدیریت شرکت استقبال می‌نماید. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام