کد خبر:1753

فریادرس مان باشید/از شیفت۳-۳-۳ ناراضی هستیم!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ 8:51:02

مدیر محترم سایت و کانال بازتاب ایلام/لطفاً به درد دل های مان گوش دهید و فریادرسمان باشید!بعد از سالها و با تلاش و پیگیریهای شبانه روزی برخی مسئولین دلسوز و رسانه های مردمی، دو شرکت پتروشیمی و پالایشگاه در این استان استارت خورد که متاسفانه با توجه به ظهور تحریم ها و کم توجهی مسئولین کشوری به این استان شهید پرور و مرزدار، شرکت پتروشیمی با گذشت ۱۵ سال از زمان کلنگ زنی، هنوز به بهره برداری نرسیده است.

ما کارگران شاغل در شرکت های پیمانکاری پتروشیمی ایلام هستیم. اینجا اتفاقاتی رخ می دهد که هیچگاه در بیرون از این مجتمع به خیال کسی خطور نمی کند.! از تبعیض بین پرسنل گرفته تا دهها حرف و حدیث دیگر.!

ما و شما در استانی زندگی می کنیم که طلایه دار و پرچمدار ۸ سال دفاع مقدس بوده و شهیدان والامقامی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده و ترس، لرز، بمباران، کشتار، انفجار، گرسنگی، کمبود، تلفات، مجروحیت و محرومیت زیادی را به خود دیده است. به طوری که با گذشت حدوداً چهار دهه از جنگ تحمیلی؛ این استان در صدر محروم ترین استانهای کشور قرار دارد.

فقر، بیکاری، آمار بالای طلاق، جرم و بزهکاری، تورم و از همه بدتر رتبه نخست خودکشی در بین جوانان؛از جمله بلایای حاکم بر استان ایلام است.!

ما و شما و همشهریهای عزیزمان سالهاست که از حق واقعی خود دور مانده ایم. به قول معین:" گمایی که خودمون فرش می بافیم بایستی بر روی حصیر بخوابیم."چرا باید ما که بالاترین منابع زیر زمینی نفت و گاز را در کشور داریم، از بیکاری در رنج و عذاب باشیم.!؟

منظور ما از صحبت های بالا؛ اشاره به تصمیم جدید پتروشیمی ایلام است.! در پتروشیمی ایلام، سه وضعیت استخدامی وجود دارد.(رسمی، معین و پیمانکار)عمده ی نیروی شرکت، رسمی و معین اند و عمده ی کار و فعالیت بر عهده نفراتِ کم و نیروی های مظلوم پیمانکاری است. نوع دریافتی حقوق برخی پرسنل معین و رسمی؛ حداقل ۹ میلیون در ماه و حقوق نفرات پیمانکار؛ حدود سه میلیون و۵۰۰ هزار تومان در ماه است. یعنی یک سوم حقوق برخی نفرات رسمی و معین.! در این تصمیم جدید که به بهانه ی کمبود نیرو رخ داده است، مجزا از حقوق ثابت پرسنل، حداقل ۴ میلیون تومان به حقوق برخی نفرات رسمی و معین اضافه می شود. یعنی دریافتی ماهانه برخی از آنها چیزی در حدود حداقل ۱۵ میلیون تومان خواهد شد.!

متاسفانه این رویه جدید برای نفرات پیمانکار هیچگونه اضافه حقوقی به وجود نمی آورد، که هیچ!! حجم کار آنها را نیز چند برابر می کند.!

**حال سئوال اینجاست؛

آقایان مسئول در پتروشیمی؛ شما چرا می خواهید با این تغییر شیفت، سفره ی رنگین عده ای را رنگین تر و سفره ی فقیرانه ی عده ای را کوچکتر و خالی تر کنید.!؟ شما با این تغییر شیفت؛ به برخى نفرات رسمی و معین، حداقل مبلغ ۴ میلیون تومان اضافه کاری می دهید که با احتساب حقوق اصلی شان، می شود حداقل ۱۵ میلیون تومان.!

شما با این مبلغ می توانید چند نفر از جوانان شایسته، تحصیلکرده و بیکار این استان را بکارگیری کنید.!با یک حساب سر انگشتی با حقوق ۱۰ نفر از نفرات رسمی و معین می توانید ۵۰ نفر را با حقوق ۳ میلیون تومان مشغول به کار نمایید.!

اینجا معلوم می شود که فلسفه نبود نیرو و یا نداشتن بودجه و تسهیلات کافی برای جذب نفرات بیشتر، چیزی جز یک دروغ بزرگ نیست.! شما که قدرت مالی جذب نیرو ندارید پس چطور بجز حقوق نجومی برخی نفرات رسمی و معین، ماهیانه حداقل۴ میلیون تومان پول اضافه کاری نیز به آنها می دهید.؟

از این شرایطی که پیش آمده اکثر نیروهای رسمی و معین استقبال می کنند. چرا که نفع اول و آخر به اینها می رسد.! اما نیروهای پیمانکار که بیشترین زحمت شرکت بر عهده ی آنها است از این تصمیم؛ سخت ناراضی اند و مراتب مخالفت خود را به دستگاههای مرتبط( اداره ی کار، دادستانی محترم و ...)اعلام نمود ه اند.!

چند روزی است که با تلاش رسانه ها و مسئولان دلسوز استان بویژه دادستان ایلام، در این رابطه پیگیری های زیادی شده است. اما چیزی که موجب تعجب همگان است، این است که مدیرعامل پتروشیمی ایلام با توجه به دستور مقام محترم دادستانی مرکز استان، بازرسی و مدیرکل کار، در خصوص بازگشت شیفت به حالت اولیه( ۲شیفت روز کار ۲ شیفت شب کار و ۴ روز استراحت)، بر اساس چه پشتوانه و قدرتی؛ از انجام این دستور قانونی تمرد و استنکاف و با سلامت روحی، روانی و جسمی کارگران بازی می کند و همه چیز را به سخره می گیرند.!؟

اینجانبان به عنوان کارگران پتروشیمی ایلام، از همه شما عزیزان و زحمات و پیگیریهای شبانه روزی تان بی نهایت سپاسگزاریم و استدعا داریم که تا بازگشت این رویه به حالت اولیه، دست از تلاش تان بر ندارید و همچنان فریادرس مان باشید.

                                                                  "دعای خیر ما بدرقه ی راه تان"

                                                               جمعی از کارگران پتروشیمی ایلام


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام