کد خبر:1833

خودباوری و تقویت اعتماد به نفس


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ 11:39:10

بازتاب ایلام-فاطمه محمدمرادی/دانش آموز دبیرستان شهید فهمیده ایلام: خودباوری یعنی هر آنچه را که در وجودمان هست، بپذیریم و در مورد آن فکر کنیم نه آن چیز هایی را که دیگران در مورد ما فکر می کنند.!خودباوری همان قبول داشتن رفتار و کردار صحیح از خود است، اما می توان نام این گونه پذیرفتن را اعتماد به نفس گذاشت.

داشتن اعتماد به نفس قوی، شان و شعور و شخصیت انسان را بالا می برد، باید انسان خود را با آنچه که هست بپذیرد، نه آنچه دیگران دارند و او بر سر نداشتن آنها رنج ببرد خود را قبول داشته باشد.

البته وقتی می خواهید در راه نیکی کسی را هدایت کنید باید خود نیز نیک رفتار باشید یا هر آنچه را که دیگران در مورد خوبی از شما سخن می گویند، دلی باشد و نه ظاهری.!

در واقع وقتی امید کسی هستید، امید جسم و جان خود نیز باشید یا وقتی کسی را به امید به زندگی و ترک فعل ناپسندی وا می دارید، خود نیز باید فردی پاک و پاکیزه باشید.

اما اگر بخواهیم این امر بزرگ خودباوری یا اعتماد به نفس را در وجودمان تقویت کنیم، باید قدم به قدم، امیدوارانه و به شرح ذیل به انجام کار های مطلوب و مناسب روی بیاوریم.

قدم اول:

خود را فردی جدی جلوه دهیم، نه آن گونه جدی بودن هایی که رفتار تلخ از خود بروز دهیم، منظور این است وقتی انسان جدی باشد، توانایی و بررسی حل هر مشکلی را دارد و در مقابل همه مشکلات خود را فردی نیرومند معرفی می کند.

قدم دوم:

پذیرفتن اشتباهات از سوی دیگران است. وقتی مرتکب اشتباهی می شویم، پذیرش اشکال و حل کردن مشکلات را داشته باشیم و تفکرات منفی در ذهن مان به وجود نیاوریم که اگر این اشتباه را بپذیریم در مقابل دیگران کم می آوریم. پس لازم است مشکل را بررسی و حل کنیم.

قدم سوم:

داشتن آرزوهای بزرگ و بلند مرتبه است. وقتی انسان هدفی را که در نظر دیگران بسیار سخت است را دنبال کند، مایه افتخار دیگران و خود می شود و امیدی بزرگ برای رسیدن به هدف های والا تر خلق می کند.

قدم چهارم:‌

داشتن تفکر مثبت و دور ریختن افکار منفی در ذهن است. همیشه به فکر هدف های مثبت در زندگی باشیم و اگر کسی ما را به انجام کار های نسنجیده و ناشایست ترغیب کرد، قاطعانه با کارها و سخن هایش مخالفت کنیم و 《نه》 بگوییم.

قدم پنجم:

بر قدرت های خود تکیه کردن است. وقتی فردی توانایی های خود را بررسی می کند در واقع یکی از آن توانایی ها را مورد هدف قرار می دهد تا به آن هدف با هر تلاشی برسد. قطعاً تلاش برای رسیدن به هدف موجب دست یافتن به آن می شود.

بدون شک؛ مهم ترین گام در اصل خود باوری؛ توکل و ایمان به خداوند بزرگ است.


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام