کد خبر:1847

جشن هایی که در بیمارستان ها به عزا تبدیل می شوند؛/ برای مادر و همکاری که دیگر در میان ما نیست.!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ 12:43:01

بازتاب ایلام- مادری که چشم براه دیدن اولین فرزند دلبند عمرش بود... مادری که خانه اش را برای ورود فرزندش گل آذین کرده بود... مادری که تازه مادر شده بود... مادری که می‌توانست امروز روز جشن و سرور او باشد ... افسوس مادری که با این وجود، دیگر در میان جمع خانواده اش نیست.متاسفانه در یک ضایعه دردناک و جبران ناپذیر طی هفته گذشته، یکی از  کارکنان صدیق، مومن، متعهد و زحمتکش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایلام  پس از زایمان و بدنیا آمدن تنها فرزندش در یکی از بیمارستان های شهر ایلام، جانش را از دست داد.

پرداختن به علت یا علتهای فوت این مادر از توان و تخصص نگارنده خارج است، اما موضوع به جهت حساسیت توسط مراجع ذیصلاح و قانونی بطور جد در حال پیگیری است و در صورت قصور یا کوتاهی قطعاً با مسبب یا مسببین احتمالی، برخورد قانونی و عاجل خواهد شد. این موضوع می تواند مرحمی باشد بر آلام و مصیبتهای وارده بر خانواده های متوفی.!

گرچه حاملگی یک بیماری نیست و پدیده ای طبیعی محسوب می شود ولی در مواردی می تواند برای مادر و جنین خطراتی به همراه داشته باشد.

مادر هسته اصلی خانواده و عامل موفقیت سایر اعضاء است و مرگ او صدمات جبران ناپذیری را به خانواده و جامعه وارد می کند.

سال‌هاست که علم پزشکی به قدری پیشرفت داشته که کسی توقع شنیدن فوت مادر باردار در هنگام زایمان را ندارد، اما هرساله آماری تامل برانگیز از مرگ این مادران منتشر می‌شود.

جمعيت مادران باردار، از نظر شاخص هاي بهداشتي اهميت بالایی دارد و مرگ و مير در اين گروه علاوه بر اينكه نشان دهنده شاخص هاي بهداشتي پايين مي باشد، خود فاجعه اي بزرگ است.

خطراتی که مادران باردار را تهدید می‌کند یادآوری وظایفی است که بر عهده مراکز قانونی، بهداشتی و سیاسی است. در این میان پرسنل مامایی وظیفه سنگینی در حفظ سلامت مادران دارند و با توجه به حرمت مادران در جامعه و نقش اساسی آنها در حفظ و قوام خانواده تلاش برای حفظ سلامت و نجات آنها دارای اهمیت ویژه ای است.

در عصر حاضر بخش زیادی از بار مرگ و صدمات دائمی که مادران باردار در بسیاری از نقاط متحمل می شوند بر عهده کارکنان مراکز درمانی است که از تمام ظرفیت و انرژی خود در رفع نیازهای انسانی و ارتقای سلامت زنان باردار استفاده نمی کنند‌.

بیمارستان و مرکز درمانی که ظرفیت و توان درمان عوارض و صدمات ناشی از زایمان های طبیعی و غیر طبیعی را ندارد بایستی اقدام جدی برای اعزام بیمار به مراکز مجهزتر طی مراحل پس از زایمان کند و نباید جهت حفظ موقعیت اجتماعی خود، با جان این گونه مادران معامله کند!؟

آیا پزشک، مدیریت بیمارستان و سیستم بهداشت و درمان متولی زایمان این مادر از دست رفته، می‌توانند پاسخگوی نوزاد بی مادر و نداشتن مهر مادری برای تمام عمر او باشند!

جان این مادر از دست رفت و براحتی بچه ای بی مادر شد، خانواده ای از هم پاشید، همکارانی عزادار شدند و چندین خانواده که آماده جشن تولد نوزاد نورسیده بودند، داغدار شدند./ رضا چراغی


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام