کد خبر:2062

اهمیت "جهش تولید" برای اقتصاد ایران!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ 11:46:25

بازتاب ایلام/دکتر سالار قربانی-دانش آموخته علم اقتصاد: کشور ایران بدلیل قرار گرفتن در منطقه میانی آسیا موقعیتی راهبردی در طول تاریخ داشته است به همین دلیل توانسته در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ....؛ تاثیرگذار باشد.درسال های اخیر دشمنی با نظام به اوج خود رسیده و تحریم های گسترده ای در تمام ابعاد اقتصادی، سیاسی، پزشکی و ...، وضع نمودند به امید اینکه شاید از این راه(نه اینکه بتوانند نظام را ساقط کنند) جلوی نفوذ و پیشرفت ایران گرفته شود.

در واقع به علت به خطر افتادن منافع غرب، آنان تمایل ندارند کشور ایران مدلی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی را به عنوان رقیب نظام سرمایه داری ارائه دهد. چنین دشمنی نشان از اهمیت و تاثیرگذاری ایران دارد.

نظام اسلامی برای پیشبرد اهداف خود در جهان و منطقه باید بر مشکل اقتصادی به وجود آمده از طرف جهان استکبار فائق آیند.

مقام معظم رهبری با درایت و شناخت کاملی که از اهداف پلید دشمنان دارند، در چند سال اخیر با ابتکار خود در نامگذاری سال جاری و سال های قبل، به اهمیت موضوع اقتصاد تاکید داشته و مسئولین را در این زمینه اگاه فرموده‌اند.

تمرکز بر روی موضوع اقتصاد مقاومتی که از اهداف بلند مدت ترسیم شده است، اهمیت این موضوع را دو چندان نموده است. اقتصاد مقاومتی ابعاد مختلفی دارد که مهمترین بُعد آن توجه به جایگاه تولید در درون مرزهای کشور می باشد. زیرا اقتصاد ایران این قابلیت و کشش را دارد که بتواند علاوه بر تامین نیاز داخلی به جمعیت نزدیک به ۴۰۰ میلیونی کشورهای همجوار، کالاهای متنوع و گوناگونی عرضه کند.

ارائه الگوی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید (در علم اقتصاد جهش تولید همان تولید انبوه می باشد) می تواند ایران را به جایگاه واقعی خود در حوزه تولید برساند.

پایه اساسی خلق ثروت در جامعه تولید است. زمانی یک جامعه می تواند مشکلات اقتصادی خود را حل نماید که قادر باشد تولیدی مازاد بر مصرف آن جامعه ایجاد کند و این همان جهش تولید است.

با وجود ناامیدی پی در پی دشمنان ایران اسلامی (در راس آنها آمریکای جنایتکار) در زمینه های مختلف علمی، دفاعی، اجتماعی و فرهنگی؛ اکنون تمامی توان خود را در زمینه ی تحریم اقتصادی بکار گرفتند تا از این طریق کشور را به زانو درآورند. باید این واقعیت را پذیرفت که کشور در زمینه اقتصادی دچار مشکلاتی شده است و درصد بسیار زیادی از مسائل امروز جامعه را مشکلات اقتصادی تشکیل می‌دهد.

نرخ تورم فزاینده، بیکاری جوانان، کاهش قدرت خرید، تضعیف پول ملی و مشکلات اجتماعی که همگی به اقتصاد وابسته اند. تمامی این مشکلات را می‌توان با جهش تولید رفع نمود. زیرا جهش تولید باعث می شود تقاضا برای نیروی کار افزایش یافته و مشکل زیادی از بیکاری موجود حل گردد، همچنین با اشتغال جوانان؛ زمینه ازدواج و کاهش دیگر جرائم و مشکلات اقتصادی نیز محقق گردد.

زمانی اقتصاد وارد مرحله جهش در تولید می گردد که تولید در مرحله رقابت قرارگرفته و مقدار آن در سطح انبوه باشد و موجب شود بهاء تمام شده کالاها به شدت کاهش یافته و با کالاهای مشابه خارجی به رقابت پرداخته و میزان صادرات را افزایش دهد.

افزایش تولید منجر به کارایی شده و این کارایی باعث می گردد تولید کننده، واحدهای بعدی خود را با کیفیت بالاتری تولید نماید و نتیجه آن ایجاد مزیت رقابتی و صادرات است.

همچنین جهش تولید باعث می گردد مازاد بر مصرف داخلی، صادر شده و منجر به بیشتر شدن عرضه ارز و مثبت شدن تراز تجاری و افزایش قدرت پول ملی گردد (کاهش قیمت ارزهای خارجی).

جهش تولید باعث می شود عرضه ی کالا و خدمات در جامعه زیاد شده که منجر به کاهش قیمت آنها می‌شود و نتیجه آن کاهش نرخ تورم است.

بنابراین چنانچه مسئولین و دست اندار کاران به موضوع جهش تولید توجه کافی داشته باشند، به راحتی می‌توان در سال ۱۳۹۹ هم بر تحریم غلبه نمود و هم بخش بسیار زیادی از مشکلات موجود حل کرد. اعتقاد و عمل به این موضوع موجب خود باوری در سطح جامعه گردیده و امید و شادابی را در نسل جوان به وجود می آورد.

پیشنهاد می گردد جهت تحقق واقعی جهش تولید، دولت اقدامات زیر را در برنامه های خود بصورت آنی قراردهد: مانع اصلی جهش تولید؛ کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی است. وصول سریع معوقات بانکی و الزام بانک ها نسبت به تخصیص این معوقات به واحدهای تولیدی.

حمایت از تعاونی های کشاورزی و دامداری در مناطقی که مستعد ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی هستند چرا که عدم وجود صنایع تبدیلی باعث هدر رفت حجم بسیار زیادی از محصولات می گردد. همچنین وجود صنایع تبدیلی باعث می شود محصولات کشاورزی قابلیت صادرات را به دست آورند.

نرخ بهره تسهیلات پرداختی باید کاهش یابد زیرا کاهش نرخ بهره، سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی را افزایش داده و منجر به جهش تولید می گردد.

از آنجا که قاچاق کالا به کشور میزان رقابت پذیری کالاهای داخلی را کاهش می‌دهد و مانع جهش تولید می گردد، باید از قاچاق کالا به داخل کشور جلوگیری بعمل آورد.

منطقی سازی و کاهش مالیات بر تولید، حمایت و معافیت مالیاتی از کارگاه‌های نوپا و تازه تاسیس.

ممنوعیت استفاده از کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند.


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام