کد خبر:2656

گوشت مرغ در ایلام نایاب شد!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ 10:28:13

بازتاب ایلام- استان ایلام با ۴۰۰ واحد مرغداری و تولید ۴ برابر مصرف و ظرفیت جوجه‌ریزی ۲۰میلیونی امروز با نبود" مرغ " در بازار مواجه است.التهاب و فشار به بازار با هدف افزایش قیمت‌ با خودنمایی اولیه نبود کالا در بازار ایلام همواره دامنگیر بازار نابسامان این استان است، این بار التهاب و فشار به بازار با هدف افزایش قیمت با کمبود مرغ در بازار ایلام خودنمائی‌کرده است.

صف‌های طویل درب مغازه‌های عرضه گوشت سفید در ایلام، علاوه بر ائتلاف وقت شهروندان، آنان را در معرض آلودگی به  کرونا ویروس قرار می‌دهد و نتیجه‌ای نیز عاید آنان نمی‌شود، چراکه مرغ از بازار ایلام پرکشیده است.

کمبود مرغ در ایلام ناشی از عدم انجام تعهدات به مرغداران

"فتحی مقدم"یکی از مرغداران ایلامی نیز کمبود مرغ در ایلام را ناشی از عدم انجام تعهدات به مرغداران در جهت تامین خوراک مرغ  توسط مسئولان استانی می‌داند.

این تولید کننده مرغ در ادامه افزود: تامین ذرت، جوجه یک روره، کنسانتره و مکمل‌های ریز مغذی و حمل و نقل بارمالی سنگینی بر دوش مرغداران گذاشته است و به همین جهت رغبتی برای تولید مرغ برای تولیدکننده وجود ندارد.

 500 تن مرغ خریداری شده است

در همین حال  معاون اقتصادی استانداری ایلام، در واکنش به کمبود مرغ در بازار ایلام از خرید 500 تن گوشت سفید یخ زده خبرداد و گفت: از مجموع 500 تن مرغ خریداری شده تاکنون 160 تن آن تحویل و به زودی مابقی آن نیز به استان وارد و بازار را از نبود مرغ خارج می‌کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا، کمبود فعلی مرغ در بازار زمینه‌سازی برای گرانی نیست؟ اظهار داشت: به هیچ وجه اجازه افزایش قیمت در شرایط فعلی داده نمی‌شود و در صورت نیاز با استفاده از ذخایر موجود بازار را متعادل می‌کنیم.

بازار به حال تعادل می‌رسد و کمبود مرغ برطرف می‌شود

از سوی دیگر عزیز قیصوری، رئیس اتحادیه مرغداران استان ایلام نیز در پاسخ به چرایی نبود مرغ در بازار ایلام، علت آن را جوجه‌ریزی تازه مرغداران دانست و گفت: به زودی با تزریق مرغ خریداری شده توسط خدمات پشتیبانی دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام بازار به حال تعادل می‌رسد و کمبود مرغ برطرف می‌شود.

استان ایلام با کمترین جمعیت، 400 واحد مرغداری و تولید 4 برابر مصرف و ظرفیت جوجه‌ریزی 20میلیونی که روزی مرغداران آن در خواست مجوز صادرات مازاد بر مصرف به کشور عراق را داشتند، امروز با کمبود مرغ در بازار مواجه است و این مشکل چیزی نیست، جز عدم برنامه‌ریزی و نظارت بر بازار ایلام.

گفتنی است که از دو ماه پیش این شرایط پیش بینی شده است که اگر مسولین به فکر چاره ای برای کنترل این وضعیت بودند شاید چنین وضعیتی پیش نمی آمد. /تسنیم


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام