کد خبر:2922

نه به دار است و نه به بار؛

سرمایه گذاران با شانتاژ رسانه‌ای ریسک نمی کنند!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۸ 9:12:59

بازتاب ایلام/مهدی کاکاخانی: تصمیم گیری در باره موقعیت و مکان ایجاد یا توسعه یک واحد صنعتی، یکی از اساسی‌ترین تصمیمات سرمایه‌گذاران بشمار می‌رود که می‌تواند در جهت گیری‌های استراتژیک کارخانه نقش اساسی ایفا نماید و سودآوری آن را در بلند مدت تحت تاثیر قرار دهد. به گونه‌ای که اگر در هنگام انتخاب محل اجرای طرح، بررسی‌های لازم صورت نگیرد این امر می‌تواند حیات آن مجموعه را در بلند مدت تحت تاثیر قرار دهد.بدون تردید هیچ کس به اندازه شخص سرمایه‌گذار نگران سرمایه خویش نمی باشد. عموماً سرمایه‌گذاران اسیر فشارهای سیاسی و یا فضاسازی های رسانه‌ای نمی شوند. آنان بر مبنای احساس تصمیم نمی گیرند. منطق آنها بر محور محاسبات عددی و دوران برگشت سرمایه استوار است.

پرواضح است استقرار صنایع بزرگ در هر منطقه ای، خود به خود منجر به شکل گیری صنایع کوچک و ایجاد حلقه های بعدی تولید محصولات وابسته می گردد. ⚡️به عنوان مثال با آغاز به کار خط تولید محصول پروپیلن توسط پتروشیمی ایلام، بلافاصله شرکت پترو ایرانیان به عنوان یک سرمایه گذار مستقل، بدون وابستگی حقوقی با شرکت پتروشیمی در داخل همین سایت در حال اجرای طرح تولید پلی‌پروپیلن است.

شکی نیست دسترسی آسان به مواد پروپیلن و استفاده مشترک از امکانات زیرساختی پتروشیمی به عنوان دلایل فنی و کارشناسی انتخاب این نقطه توسط سرمایه گذاران آن شرکت بوده است.

اگر جانمایی صنایع بزرگ بر مبنای غیر اصولی و با فشار نمایندگان مجلس بود، با وجود هردو نماینده حوزه شمالی مجلس دهم در کمیسیون انرژی، قطعاً جای پتروایرانیان الان در کنار پتروشیمی ایلام نبود.!

شرکت پترو ایرانیان در گام بعدی به دنبال مشارکت ۴۰ درصدی در راه اندازی مجموعه‌ای از واحدهای کوچک مصرف کننده محصول پلی پروپیلن تولیدی خود است و در این راستا ۳۰ تیرماه تفاهم نامه‌ای با استانداری و سازمان صمت منعقد نمود.

گام بعدی سرمایه گذاران این شرکت با توجه به تمام جوانب مانند دسترسی سریع و کم هزینه به مواداولیه و دیگر عوامل تولید با هدف پایین آوردن قیمت تمام شده محصول، تامین راحت انرژی های مورد نیاز مانند آب، برق و گاز و دیگر مولفه‌ها تاثیرگذار، در حال بررسی مکان استقرار محل پارک هستند و تاکنون هیچ نقطه ای تایید نشده است.!

قطعاً کارشناسان این شرکت بزرگ سرمایه گذاری بر اساس سفارش نمایندگان مردم در مجلس و یا با فشار استاندار و یا هر مقام مسئول دیگری، ریسک سرمایه گذاری خود را افزایش نخواهند داد. صنایع ایجادی مورد نظر شرکت پتروایرانیان تنها بر مبنای حساب سود و زیان و دوران برگشت سرمایه خواهد بود.

اضافه می شود؛ بر اساس این تفاهم نامه فعلا شرکت پتروایرانیان برای مشارکت ۴۰ درصدی اعلام آمادگی کرده و هنوز تکلیف ۶۰ درصد باقیمانده به صورت شفاف مشخص نیست. به قول برخی دوستان این طرح هنوز بر روی کاغذ است و نه به دار است و نه به بار.!

لذا کسانی که دغدغه توسعه استان دارند، نبایستی با فضاسازی بی مورد، مسموم کردن فضای افکار عمومی باعث دلسردی استاندار پرتلاش به عنوان عامل اصلی و تاثیرگذار اجرای این طرح شوند.

از طرفی برخی مسئولین سیاسی استان بایستی برای رفع بیکاری و کاهش آسیب های وارده با برنامه‌های استاندار محترم همراه شوند و از وارد شدن به هرگونه حواشی که منجر به فراری دادن سرمایه گذاران می گردد، اجتناب کنند.

ضمن این که هم اکنون پتروشیمی مهران به عنوان یکی دیگر از طرح های مهم نفت و گاز استان با سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری، داشتن هیئت مدیره با نفوذ و توانمند، پیشرفت فیزیکی قابل قبول مانند دریافت مجوزهای لازم از محیط زیست، میراث فرهنگی، خوراک از وزارت نفت و همچنین تهیه زمین لازم، انتظار می رود مسئولین محلی شهرستان، رسانه ها و دیگر افراد تاثیر گذار تلاش کنند آن پروژه که در وضعیت بهتری نسبت به طرح پارک صنایع پایین دستی قرار دارد را وارد فاز عملیاتی کنند.

نکته پایانی این که خوشبختانه فضای همدلی خوبی بین مسئولین استان از جمله، نماینده محترم ولی فقیه، استاندار محترم، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، نهادهای امنیتی، نظامی و انتظامی و دستگاه قضایی و بخش زیادی از فعالان رسانه ای دغدغه مند برقرار است.

همه افراد با یکدلی و امید برای رفع مشکلات استان همصدا شده‌اند، اما شلوغ کاری برخی فیک نیوزها و دمیدن در شیپور قبیله‌گرایی، تحریک احساسات مردم و دعوت افراد به تقابل با همدیگر و از همه مهمتر این که تخریب همزمان هر دو نماینده پرتلاش و دلسوز مردم در مجلس شورای اسلامی یکی توسط کانال های سراسری و دیگری در سطح استان در یک روز نمی تواند اقدامی اتفاقی باشد.!


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام