کد خبر:2926

نماینده مردم شریف استان ایلام در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد:

عید قربان؛ قربانی نفس در برابر امر و اراده الهی و مرتبه والای عبودیت!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۸ 18:39:49

بازتاب ایلام-نماینده مردم شریف استان ایلام در مجلس خبرگان رهبری گفت: عید قربان؛ قربانی نفس در برابر امر و اراده الهی و مرتبه والای عبودیت است.!"آیت اله سید محسن سعیدی" در گفتگو با خبرنگار ما با تبریک این عید سعید، اظهار داشت: عید سعید قربان که یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است، به تعبیر امام راحل(ره) از اعیاد بزرگ اسلام و میعادگاه پیامبران عظیم الشان از حضرت ابراهیم(ع) تا حضرت محمد(ص) بنیان گذاران توحید و عدالت و رهبران صراط مستقیم عبودیت است.(صحیفه نور ج ۱۵ ص ۱۷۸).

وی افزود: در حقیقت خداوند تبارک و تعالی این روز را به پاس تسلیم و آمادگی حضرت ابراهیم(ع) در قربانی کردن فرزند و نیز آمادگی و تسلیم فرزندش حضرت اسماعیل(ع) برای قربانی شدن، به عنوان عید قرار داده است و این مدال افتخار که مرتبه والای عبودیت است، به قهرمان توحید داده شد که فرمود: "و اذ قال له ربه اسلم قال اسلمت لرب العالمین" (سوره بقره آیه ۱۳۱).

نماینده مردم شریف استان ایلام در مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: کار او به قدری ارزشمند بود که به مانند"ضربت علی(ع) یوم الخندق افضل من عبادت الثقلین" مدال دیگری به او داده شد که فرمود: "ان ابراهیم کان امه قانتا لله" (سوره نحل آیه ۱۲۰)-ابراهیم در عبودیت و بندگی خدا به تنهایی قائم مقام یک امت بود.

"آیت اله سید محسن سعیدی" یادآور شد: حال سئوال این است که چرا او به چنین مقامی دست پیدا کرد!؟ پاسخ آن است که او در امتحانات سخت و سنگین الهی با بالاترین نمره قبولی، تسلیم بودنش را در مقابل اوامر الهی اثبات کرد.

وی خاطرنشان ساخت: اولاً با گذشت از نفس؛ چرا که در مقابل انحراف بت پرستی، سکوت و همرنگ جماعت شدن را بر خود حرام دانست و با قلع و قمع کردن بت ها، جان خود را در معرض خطری بزرگ قرار داد. اما خداوند متعال او را از آتش خشم بت پرستان نجات داد و با "یا نار کونی برداً و سلاماً علی ابراهیم" (سوره ابراهیم آیه ۶۹) و خلوص در یکتاپرستی اش را با رد هرگونه کمکی حتی از ملائکه الهی به نمایش گذاشت.

نماینده مردم شریف استان ایلام در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: ثانیاً با گذشت از همسر و فرزند؛ آن گاه که ماموریت یافت آنها را در بیابانی خشک و لم یزرع رها کند، تسلیم اراده حضرت حق بود و درس مهمی را که درس آموز پدران باید باشد، برجای گذاشت."ربنا لیقیمو الصلاه" (سوره ابراهیم آیه ۳۷) یعنی او در این شرایط تنها دغدغه اش دین داری و نمازگزار بودن آنان بود.

"آیت اله سعیدی" تصریح کرد: ثالثاً گذشت از فرزند بود؛ با اینکه میوه دلش در سن پیری به او اعطاء شده بود و در سخت ترین شرایط، ماموریت ذبح او را آن هم با دست خودش دریافت کرد، حاضر به انجام این ماموریت شد. چرا که با اعتقاد و باور قلبی اش به حکمت و علم حضرت حق می دانست فلسفه و حکمت نهانی در این ماموریت است که سپس با سرافرازی از این ماموریت و جایگزینی غنم قربانی که فرمود: "و فدیناه بذبح عظیم" (سوره صافات آیه ۱۰۷) حکمت آن آشکار گشت و آن صرف آزمایش الهی و اینکه ابراهیم هنگام قرارگرفتن بر سر دو راهی تنها انتخابش تسلیم فرمان الهی بودن است نه تبعیت از وسوسه های شیطانی مقصود اصلی از این آزمایش بوده است.

وی تاکید کرد: نه تنها ابراهیم بلکه اسماعیل هم در اعلان این تسلیم پا به پای پدر قدم برداشت. او که طبق فرموده قرآن عرضه داشت: "یا ابت افعل ما تؤمر ستجدنی ان شاالله من الصابرین" (سوره صافات آیه ۱۰۲) مهمترین پیام را این پدر و پسر در اطاعت و تسلیم از اوامر الهی برجای گذاشتند. امید آنکه درس آموز همه ما باشد.


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام