کد خبر:2944

عروس زاگرس در گذر زمان؛

شهری که رخسار بیاراست!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۹ 18:27:59

بازتاب ایلام/امیر عبدالحسینی-دکترای روانشناسی و استاد دانشگاه پیام نور: ایلام عروس زاگرس؛ شهری زیبا كه زيبايي هایِ چشم نواز كوهها، دشت و صحرا، لاله واژگون و غنچه‌هاي ارغوانيش، چشم هر رهگذري را خيره مي كند.بعد از توصیف واقعی این شهر، با مقایسه تحول و تغییرات شهری با ادوار تحصیلی، می فهمیم چه چیزهایی در شهر باید داشته باشیم.

دوران ابتدایی ایلام:

دورانی که لازمه آن، یادگیریِ الفبا است. کوچه، خیابان، پارک، میدان، مبلمان شهری ...؛نشان از الفبای شهری است. در این مقطع هرچند شهر ایلام قبول شد، ولی الفبای شهری را خوب یاد نگرفت و نقص در مسیرهای اولیهِ توسعه معاصر شهری مشهود بود. کوچه و خیابان عریضی نداشت. تعداد و کیفیت پارک مناسب نبود. میدانی با المان ثابت و متناسب با فرهنگ و بافت بومی منطقه وجود نداشت. ...(میدانی داشتیم و داریم که فقط مانده زبان باز کند که دیگر کم برایم هزینه کنید و حتی با آن مهندسی معکوس اِلِمان قانع بودم که نگذاشتید!!).

دوران راهنمایی ایلام:

دوران محاسبات تفکر و فرضیه آزمایی است. ایلام وارد دوره راهنمایی شد بارش فکری معماران، مهندسان و برنامه ریزان شهری شروع و طرح ها و ایده های خوب آغاز شد. از آنجا که شهرنشینی سریع، خطرات و فرصت هایی را برای توسعه پایدار ایجاد می کند. سیاستگذاران شهری و تصمیم گیرندگان با کمبودهایی همچون فقدان مدیری توانمند، کمبود پول و اعتبار کافی روبرو شدند. به هر حال هرجور شد در این مقطع شهر ایلام نیز قبول شد و وارد دبیرستان شد.

دوران دبیرستان ایلام:

دوران اوجِ هوش و توانایی است، دورانی است که استعدادهای اختصاصی و عمومی دگرگون می شود. شهر ایلام این دوره را متفاوت تر از دوره های قبل شروع کرد. در این دوره، شورای شهری با تفکراتی در حوزه های مختلف انتخاب شد و آنها نیز به اعتماد مردم پاسخ مثبت دادند و یک سکاندار با دانش، خلاق، توانا و با پشتکار انتخاب نمودند و اعتبارهایی که سالهای سال شهر ایلام از آن محروم بود، از لابلای آئین نامه ها، بخشنامه ها، اسناد بالادستی و درآمدهای شهری بیرون کشیدند که باعث تحولاتی عظیم و تجدید حیاتی دگر برای این شهر شد.

تحولاتی در زمینه کاهش ترافیک شهری، توسعه زیرساخت ها، نصب اِلِمان هایی متناسب با هویت و فرهنگ بومی، منظرسازی، مدیریت پسماند، احداث سیل بند، بهسازی معابر و دهها طرح و برنامه اجرا شده و در دست اجرای دیگر؛ از تلاشهای خستگی ناپذیر شهردار و مجموعه شهرداری در جهت حفظ شادابی شهر و آرامش شهروندان بود. این دوران خوب شهرنشینی را ایلام خوب پشت سر گذاشت.

دوران کارشناسی و مقاطع بالاتر ایلام:

دورانی با کار دقیق کارشناسی، داشتن هدف، برنامه ریزی و آینده نگری، که شهر ایلام به این دوران هم نیاز دارد و لازمه ی آن، حفظ و حمایت از شهردار توانمند و خلاقِ این روزهای شهر ایلام است، چرا که هنوز در ابتدای راه هستیم و در این راه چالش هایی وجود دارد.

حالا سئوال اینجاست که این عزیزان چه اقداماتی برای شهر ایلام انجام دهند تا این شهر در مقاطع بالاتر شهرنشینی نیز قبول شود!؟

از آنجا که لازمه موفقیت در تحولات شهری، دستیابی به راه حل های نوآورانه علمی و رویکردهای عملی محور می باشد. ضمن نظرخواهی مداوم از شهروندان، استفاده از ظرفیتهای عظیم اربعین، عزم و اراده ی همگانی بخصوص امکانات و ابزارهای نهادهای رسمی و غیررسمی، حمایت ویژه مدیران دستگاههای اجرایی و رویه های اداری یکپارچه و ازهمه مهمتر پرهیز از سنگ اندازی و مانع تراشی و تسهیل در امر بروکراسی اداری؛ شرط لازم برای آراستن رخسار زیبای شهر ایلام است. به قول شاعر: "شهر بر رخسار مردم دائما چشمک پرانی می کند". چه اشکالی دارد مردم بر رخسار شهر چشمک پرانی کنند. خلاصه شهر که به زیباییِ رخسار بیاراید، شهروندان آرامش خاطر، سلامت روانی و در نتیجه کیفیت زندگی بهتری خواهند داشت.


آخرین دیدگاه‌ها

علی گفته

ترسیمی واقعی از شهر ایلام . احسنت
پاسخ دهید

مرضیه طاهری گفته

اگر بخواهیم به یک ملاک واحد برای خوب یا بد بودن شهربرسیم باید تمامی موارد را لحاظ نماییم از مردم جامعه گرفته تا مأمور شهرداری که مسئول تنظیف خیابان هاست، از برخورد فروشندگان انواع لوازم و مواد غذایی تا صحبت های عامه مردم با یکدیگر و... همه عوامل موثر به این مقوله ی اجتماعی اند.
داشتن فضاهای تفریح سالم برای جوانانی است که در فضای کنونی اگر به حال خود رها شوند به راحتی اسیر دام های افراد ناباب می شوند.جوانان واقعا نیازمند مکانی برای تفریح ومطالعه و.. در آرامش بدون ترس هستند.
داشتن استقلال رأی یعنی فردی بتواند شورای شهر خود را انتخاب نماید، به آنها نزدیک باشد و بتواند آنچه می خواهد را به آن ها منتقل نماید. منزل ما نزدیک بلوار فرودگاه قدیم بلواری قدیمی با داشتن باغچه های کوچک در وسط بلوار  پیاده رویی و هم دوچرخه سواری رو برای مردم و کودکان سخت کرده و با تیغه های بوته های باغچه وسط  دست و پای کودکان و حتی لباس ها زخم و پاره میشوند بارها خواستم رسیدگی کنم اما ندونستم چجور...
منِ دانشجو و امثال من برای رفت وآمد ب دانشگاه  با سرویس های حمل و نقل عمومی ب مشکل برخوردیم نداشتن ایستگاه مناسب و یا اطلاعیه برا ساعت رفت و برگشت و یا مسیرهای  عبوری و کمبود اتوبوس برای  دو سه بار عبور از یک ایستگاه مجبور ب پرداخت هزینه بیشتری میشویم
پاسخ دهید

مریم آزوغ گفته

آیا واقعا آرامش خاطر و سلامت روانی و کیفیت زندگی بهتر در ایلام می بینیم؟!
جز سرپوشی از تجدد که به همراه خود سردی در روابط و دوری از یکدیگر را به همراه داشت.در گذشته مردم اکثراً امکانات زیاد نداشتند اما آرامش و شادی را داشتند،ما باید در دورهُ ابتدایی این آرامش را دریابیم و بدانیم چرا پایدار نماند و چرا به سمت چشم و هم چشمی،اسراف و نا مهربانی در حق خود و دیگران و طبیعت و اطرافمان کشیده شد.اگر در این دوره توانست عیب خود را برطرف کند به طبع به دوره راهنمایی،دبیرستان و کارشناسی خواهد رسید.ما هنوز در غم خانه اول هستیم!
نمونه بارز آن را می توان در تلاش های شهردار گرامی که میخواهد نفسی به این شهر آشفته بدهد،دید..اما بعضی از افراد آداب استفاده و مراقبت را یاد نگرفته اند،نماد از فرد زحمت کش جامعه می سازند اما فردایش اثری از آن نیست.چرا ما این گونه باشیم؟!ریشه در کجا دارد؟
ما باید اول خود را بشناسیم و خود را به اخلاق و رفتار نیکو بیاراییم بعد به سراغ زیبایی شهرمان برویم.حالا به سراغ چند راهکار می رویم.ما باید به زیرساخت های شهرمان بسیار توجه کنیم،مثلاً:برای سامان دادن به شلوغی میادین اصلی شهر(سعدی و ۲۲ بهمن)باید پارکینگ طبقاتی ساخته شود،البته چند سالی است که حرفش را میزنند اما در عمل هیچ...
سازماندهی بخش تاکسیرانی مثل:احداث خط ویژه و رسیدگی به اوضاع ماشینهای حمل و نقل عمومی(اتوبوس ها و تاکسی ها)،تهیه ی فضای مناسب و دور از شلوغی
چرا که شهر ایلام گسترش پیدا کرده و نیاز به چنین زیرساخت هایی هست.بنا کردن مراکز خرید با داشتن تمام امکانات در نقاط مختلف شهر و بخصوص محله هایی با تراکم جمعیت بالا بمنظور دور کردن شلوغی از مرکز شهر
بردن مراکز درمانی و مطبها به نقاط دور از مرکز شهر
جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه ای که چهره ی شهر را بهم میریزند
گسترش فضاهای سبز بهمراه امکانات تفریحی و احداث پارک های مجهز و شهربازی
کارهایی هستند که میتوانیم برای چیدمان بهتر بافت شهری و داشتن ارمان شهر مد نظرمان انجام دهیم.
پاسخ دهید

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام