کد خبر:3248

نگاهی به اقتصاد ایلام؛

از نرخ بیکاری تا شاخص فلاکت!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۱۴ 22:09:12

بازتاب ایلام/حجت الله هاشم بیگی: در حالی که اقتصاد و معیشت مشکل اصلی کشور و به تبع آن استان ایلام است و از طرفی، اقتصاد در دو سال اخیر شرایط رکود تورمی را سپری نموده، در هفته ها و ماه های اخیر، بحث های زیادی در باره مثبت بودن برخی شاخص های اقتصادی استان ایلام توسط مدیران و دست اندرکاران ارشد استان صورت گرفته که بر دیدگاه های مسئولین کشوری نیز تاثیر بسیاری گذاشته است.در این شرایط که تورم و بیکاری آثار مخربی بر زندگی افراد داشته، اعلام برخی آمارها نقش سوهان بر روح مردم را دارد؛ حرفهایی توسط مسئولین زده می شود که با زندگی واقعی و آنچه در جامعه دیده می شود، کاملا" متفاوت است.

بررسی دقیق و علمی شاخص های اقتصادی استان ایلام نیاز به زمان کافی و با حضور دست اندرکاران دارد. در این نوشتار، به عنوان فردی که با الفبای اقتصاد آشناست، تنها به ذکر چند نکته و تعدادی سئوال از تصمیم گیران استان خواهم پرداخت.

شما در بهار ۹۸ نرخ بیکاری استان را ۹/۳ درصد، تابستان ۹۸ این نرخ را ۸/۷ درصد، پاییز همان سال ۸/۱ درصد و در زمستان سال ۹۸ نرخ بیکاری را ۷ درصد اعلام کردید. همچنین در شرایط اوج کرونا و رکود اقتصاد ایران و استان، نرخ بیکاری بهار سال ۹۹ را به میزان ۶/۵ درصد اعلام کردید که اگر همین گونه پیش برویم، نرخ بیکاری به عدد ۵ درصد خواهد رسید که علم اقتصاد آن را نرخ طبیعی بیکاری می داند و استان ایلام جزو نقاط پیشرو دنیا قرار خواهد گرفت.

اینکه چه اتفاقی در تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی استان رخ داده که نرخ بیکاری استان به عدد ۶/۵ رسیده را توضیح دهید و اینکه این آمارها را مرکز آمار ایران بیان کرده و به قول خودتان در این زمینه گناهی ندارید این هم مورد قبول است.

اما چند نکته وجود دارد؛ یکی اینکه مرکز آمار در تعامل با مسئولین استان ها آمارها را اعلام می کند و واقعیت ها را خودتان بهتر از هر کسی می دانید. بازی با آمار چه در سطح ملی چه استانی کار پیچیده ای نیست.

البته ما مبنا را بر صحت همین آمارها می گذاریم. اما آیا صرفاً اعلام آمارها مبنای قضاوت شماست؟ توجه داشته باشید که آمارها بدون تحلیل فقط یک تعدادی عدد عادی هستند.

حتماً می دانید که نرخ بیکاری از طریق تقسیم جمعیت بیکار بر جمعیت فعال به دست می آید. لذا، باید به یک مساله مهم توجه نمود که بر طبق همان آمارهای رسمی، نرخ مشارکت اقتصادی استان کاهش چشمگیری یافته و تعداد زیادی از افراد که قبلاً جزو افراد جویای کار بودند، از پیدا کردن شغل ناامید و دلسرد شده و متاسفانه مرکز آمار آنها را به عنوان بیکار لحاظ نمی کند.

حتی اگر مهاجرت نیروی کار استان را نادیده بگیریم(که جزو بیکاران استان محسوب نکرده اند)، پایین بودن شاخص نرخ مشارکت اقتصادی که در سخنانتان بیان نمی کنید، آینده فاجعه باری را پیش روی بازار کار استان ایلام قرار داده است.

علاوه بر نرخ مشارکت اقتصادی که اعلام نمی کنید، چرا هرگز نرخ تورم استان ایلام به عنوان یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی استان را به مردم اعلام نمی کنید؟ ایلام رتبه اول نرخ تورم کشور را در سال ۹۸ به خود اختصاص داد و شما به راحتی از کنار این مساله مهم که قدرت خرید مردم را هدف گرفته، عبور کردید؛ نرخ تورم کشور در دوازده ماهه منتهی به مردادماه سال ۹۹(دو هفته گذشته) به میزان ۲۵/۸درصد اعلام شد. باز هم استان ایلام یکی از بالاترین نرخ های تورم را به خود اختصاص داد و با نرخ ۲۸/۵ درصد( بالاتر از نرخ کشوری)، رتبه سوم کشور در بین بالاترین نرخ های تورم را به خود اختصاص داد؛ با این توضیح که در تورم شهری دوم هستیم.

همچنین اگر شاخص فلاکت استان ایلام( مجموع نرخ بیکاری و نرخ تورم) را حساب کنیم، به عدد ۳۵ درصد می رسیم که جزو استان های بالای کشور قرار می گیریم.

بحث مهم دیگر اشاره استاندار محترم ایلام به سرمایه گذاری حدوداً ۵۰ هزار میلیارد تومانی در ۳۴ ماه گذشته(اشاره به دوره استانداری خودشان) است. لذا، اگر هزینه ایجاد هر شغل را ۴۰۰ میلیون تومان بدانیم باید ۱۲۵ هزار شغل ایجاد می شد و حتی اگر هزینه ایجاد هر شغل یک میلیارد تومان باشد، باید ۵۰ هزار شغل ایجاد می کردید؛ البته این اعداد صرفاً برای مقایسه بیان شد و گرنه نگارنده خطای ترکیب را قبول دارد و واضح است که اگر چه موضوعی بصورت جزیی و انفرادی صحیح است، اما الزاماً بصورت کلی و در مجموع درست نخواهد بود؛ یعنی اگر با ۴۰۰ میلیون می توان یک شغل ایجاد کرد لزوماً با ۵۰ هزار میلیارد نمی توان ۱۲۵ هزار شغل ایجاد کرد.

اما از سوی دیگر، استاندار محترم ایلام در مصاحبه ای بیان نمودند که در ابتدای ورودشان جمعیت بیکار استان ۳۰ هزار نفر بوده است. پس، در صورت تخصیص بهینه منابع موجود و میزان سرمایه گذاری مذکور، باید بیکاری در ایلام ریشه کن می شد و حتی مشکل بیکاری برخی استان های همجوار نیز حل می شد. مگر می شود با ۵۰ هزار میلیاردتومان سرمایه گذاری و بودجه های استانی و ملی و...، نتوان مشکل بیکاری ۳۰ هزار نفر را بصورت واقعی حل کرد.!؟

انتظار می رود بر طبق همان آمارهای مورد تایید مسئولین استان؛ نرخ بیکاری جوانان ۱۵ الی ۲۴ ساله، جوانان ۱۸ الی ۳۵ ساله، میزان اشتغال ایجاد شده به تفکیک بخش های خدمات، کشاورزی، صنعت و معدن، نفت و گاز(با اعلام زیر بخش ها)، تعداد بیمه شدگان، میزان تولید ناخالص داخلی استان، درآمدها و هزینه های استان، سپرده ها و تسهیلات، بودجه جاری و عمرانی و... اعلام شود تا کارشناسان در فضایی شفاف تر به تحلیل مسائل اقتصادی استان بپردازند، مسئولین کشوری نیز دچار خطای راهبردی در توجه به اقتصاد استان ایلام نشوند و البته منتقدین نیز با آمار و تحلیل علمی دقیق مسئولان، زبان به تمجید آنان بگشایند.


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام