کد خبر:3259

به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید؛

بازگشایی مدارس یا ايجاد زمینه برای شبیخون کرونا!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ 17:39:36

بازتاب ایلام/غلامرضا محمدمرادی: بعد از ماه ها تعطیلی مدارس و اضطراب و نگرانی والدین و دانش آموزان، بالاخره رئیس جمهور بصورت غیرحضوری و مجازی، زنگ آغاز سال تحصیلی جدید(400-99) را با شرايط خاص کرونایی نواخت و رسماً سال تحصیلی شروع شد.!برخی مدارس شهر ایلام در شرایطی فعاليت خود را آغاز کردند که بسیاری از پروتكل هاى بهداشتی چندان رعایت نشد و چندان مهیای سال تحصیلی جدید نبودند.!

عدم امکان تب سنجی در بدو ورد به مدرسه، عدم غربالگری قبل از شروع سال تحصیلی جدید، کمبود امکانات و ناتوانی مدارس در ضدعفونی کردن مستمر کلاس ها و سرویس های بهداشتی و...؛ از جمله کاستی های مشهود و گزارشات و انتقادات دریافتی بود.!

سرویس های برخی مدارس کاملاً غیربهداشتی هستند و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط دانش آموزان، مزید بر شیوع ويروس منحوس کروناست.!

عدم تهویه مناسب کلاس ها، گرمای بیش از حد، عدم تحمل دانش آموزان برای استفاده مداوم از ماسک، آلودگی وسایل شخصی دانش آموزان اعم از کیف، نوشت افزار، کتاب های درسی و شرایط پراسترس حاکم بر دانش آموزان و معلمان و مختل شدن فرایند یادگیری؛ از جمله عواملی است که می تواند جهش ابتلاء به کرونا را دوچندان و اوضاع کشور را در آینده با بحران های لاینحل و فراگیر مواجه کند.!

حال که مدارس بالاجبار و بدون بسترسازی های علمی و بهداشتی، بازگشایی شده اند، می طلبد:

1-در فضای مجازی، تلویزیون و شبکه شاد بصورت زمانبندی شده، علمی و اصولی؛ زمینه برای آموزش غیرحضوری و از راه دور طوری فراهم شود که همه دانش آموزان بتوانند با استفاده از اینترنت رایگان و پرسرعت، نیازهای درسی خود را به راحتی مرتفع سازند و به خوبی رفع اشکال نمايند.!

2- صرفاً معلمان و عوامل اجرایی مدارس با رعایت تمامی پروتكل های بهداشتی و بر اساس برنامه درسی در مدارس حضور یابند و تنها کلاسهای رفع اشکال با حضور اختیاری و تعداد اندکی از دانش آموزان(جهت جلوگیری از تجمع دانش آموزان) برگزار شود.

3ـ بنا بر پیشنهاد و صلاحديد معلمان؛ برای دانش آموزان به صورت زوج و فرد و متناسب با نیازهای تحصیلی، صرفاً کلاسهای دروس تخصصی بصورت حضوری و با حضور حداقل نفرات، برگزار شود.

4ـ در زمان حضور دبیران در مدارس، کلاسهای درس بصورت غیرحضوری و متناسب با برنامه درسی برگزار گردد.

5ـ با توجه به شرایط، امکانات و قابلیت های موجود؛ ساعات و مدت حضور دانش آموزان به شورای مدارس تفويض و اختیارات کامل به مدارس داده شود.

در شرایط حساس کنونی که دستورالعمل های متعدد برای دور کاری کارکنان دیگر ادارات و مراقبت ویژه از آنان صادر و ابلاغ می شود، متأسفانه دستور بازگشایی مدارس به مثابه صدور دستور بازگشایی"قتلگاه معلمان، دانش آموزان و خانواده آنان" است و بیم آن می رود که در روزهای آینده با سیل نجومی مبتلایان به کرونا و افزایش فوتی ها در استان و کشور مواجه شویم.

امید است مسئولان وزارتخانه های بهداشت و آموزش و پرورش، قبل از فراگیری و شبيخون کرونا؛ بصورت اصولی و اساسی چاره اندیشی کنند و به خاطر برخی مطامع خاص؛ معلمان، دانش آموزان، والدين و فرهنگیان را به "قربانگاه کرونا" رهنمون نسازند.!


آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام