کد خبر:956

دبیر هیئت صلح استان عنوان کرد:

ايجاد صلح و سازش در ۵۰ درصد از پرونده های قتل در ایلام/اقدام اخبر خانواده"فرجی"ستودنی، شایسته تقدیر و ترویج است!


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ 21:27:37

بازتاب ایلام- دبیر هیئت صلح استان ایلام گفت: تا کنون قریب ۵۰ درصد پرونده های قتل در سطح استان منجر به صلح و سازش شده است.هیئت صلح استان ایلام؛ اولین هیئت صلح کشور!

"جبار کارزانی" با حضور در دفتر رسانه های(بازتاب ایلام، قدس، اسرار، کسب و کار، طلوع آفتاب، قلاقیران و میرکان) ضمن تقدیر از زحمات و خدمات مجموعه خبرنگاران و رسانه های دیداری و شنیداری استان، اظهار داشت: هیئت صلح استان ایلام، اولین هیئت صلحی است که در سطح کشور ایجاد و تا کنون حائز رتبه های برتر کشوری شده است.

وی با بیان اینکه هیئت صلح استان در اوایل سال ۱۳۸۹ و با تأسی از آیات الهی و با الهام از کلام معصومین(ع) برای تحقق اهداف عام المنفعه، ایجاد صلح و سازش و ارائه خدمات صلح طلبانه به جامعه تشکیل شده است، افزود: این هیئت با تدبیر و عنایت مسئولان عالی دستگاه قضا در کشور و استان و پس از رایزنی های فراوان با مسئولان استان و سران، بزرگان، مصلحان و معتمدان ایلات مختلف؛ در استان ایلام تشکیل شده و تا کنون منشاء آثار و برکات زیادی بوده است.

دبیر هیئت صلح استان با اشاره به اینکه در استان ایلام و در مراسمات و آیین های صلح و سازش، نقش ریش سفیدان و بزرگان همواره ارزنده بوده است، یادآور شد: این هیئت یک هیئت کاملاً مردمی و مصلحانه است و فارغ از اصول اداری و رسمی، نسبت به رفع مشکلات آحاد مختلف جامعه بویژه در زمینه های قتل و مسائل و اختلافات خانوادگی و در راستای ایجاد صلح و سازش و رفع کینه ها و کدورت های فی مابین طرفین؛ مداخله، رایزنی و وساطت می کند.

نقش بزرگان و مصلحان برای ايجاد صلح و سازش ستودنی  است!

"جبار کارزانی" با بیان اینکه در چند دهه اخیر نقش بزرگان برای ایجاد صلح و دوستی و وحدت و همدلی بین طوایف مختلف جامعه بسیار پررنگ و ستودنی بوده است، خاطرنشان ساخت: همه ما وظیفه داریم که این راه ارزشمند را که زمینه ساز ایجاد آسایش و آرامش در اجتماع است را به درستی ادامه دهیم. 

وی با اشاره به اینکه بعد از رایزنی های مفصل و تشکیل نشست ها و جلسات مختلف و با همکاری، همراهی و تعامل مسئولان قضایی، انتظامی، امنیتی و سیاسی استان؛ اعضاء هیئت صلح استان انتخاب شده اند، تصریح کرد: شورای مرکزی هیئت صلح استان ایلام هم اکنون بالغ بر ۱۰۰ عضو اصلی و فعال دارد.

دبیر هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه در هر شهرستان بین ۳۰ الی ۶۰ نفر از معتمدین، برزگان و مصلحان با این مجموعه همراهی و همکاری دارند و زحمات شان واقعاً شایسته تقدیر است، تاکید کرد: دبیر هیئت در هر شهرستان عهده دار امور اجرای و هماهنگی با مقامات مسئول و دبیر هیئت صلح استان است.

"جبار کارزانی" در ادامه گفت: در سطح استان قریب ۷۰۰ نفر به عنوان عضو اصلی و نزدیک به ۳۰۰ نفر نیز بعنوان عضو افتخاری؛ با این هیئت همراهی و همکاری دارند.

وی با تقدیر از حمایت ها و هدایتهای ارزشمند و موثر نماینده ولی فقیه در استان؛ استاندار؛ مدیرکل دادگستری؛ دادستان های شهرستان ها بویژه دادستان مرکز استان؛ مسئولان و فرماندهان نظامی، انتظامی، مرزبانی، امنیتی، سپاه و بسیج استان؛ ائمه جمعه و جماعات، فرمانداران و بخشداران شهرستانها و بخش های تابعه استان و سایر مسئولان و مصلحان؛ اظهار داشت: در اولین همایش صلح و سازش کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد، هیئت صلح استان ایلام توانست رتبه برتر و تندیس ویژه صلح کشور را کسب کند.

دبیر هیئت صلح استان ایلام با اشاره به اینکه هیئت صلح زیر نظر ستاد ملی صبر" صلح، بخشایش، رضایت" فعالیت می کند، افزود: جای بسی خوشبختی است که هیئت صلح استان قبل از آغاز به کار این ستاد، کار خود را در استان آغاز کرده است.

ایجاد صلح و سازش در ۲۴ پرونده قتل!

"جبار کارزانی"با بیان اینکه از زمان آغاز به کار این هیئت(1389) تا کنون ۵۰ فقره پرونده قتل به صورت رسمی به این دبیرخانه ارجاع شده است، یادآور شد: خوشبختانه با پیگیری مصلحان و برزگان تا کنون ۲۴ فقره ( حدوداً ۵۰ درصد) این پرونده های منجر به صلح و سازش شده است.

وی خاطرنشان ساخت: در چهار ماهه نخست سال جاری دو فقره قتل در استان منجر به صلح و دوستی شده است.

اقدام اخیر خانواده "فرجی" ستودنی و شایسته تقدیر است!

وی با بیان اینکه آخرین پرونده قتلی که به این هیئت ارجاع شده مربوط به جوانی از خانواده برزگ "فرجی" در بخش چوار بوده است، تصریح کرد: این خانواده بزرگ و نجیب در دهه کرامت و با احترام به امام مهربانی ها" امام رضا(ع)" و خادمان بارگاه منور رضوی، بزرگان، مصلحان و...؛ اوج نجابت و خلوص خود را به نمایش گذاشتند و علیرغم اینکه مشکلات مادی و مالی فراوانی هم داشتند، از"قصاص قاتل" که در آستانه اجراء بود، گذشتند که با استقبال و عکس العمل های بسیار مثبتی در سطح استان و کشور مواجه شد و تاثیر فراوانی بر جامعه داشته و خواهد داشت و واقعاً اقدام ارزشمند این خانواده ستودنی و شایسته تقدیر و ترويج است.

دبیر هیئت صلح استان ایلام تاکید کرد: بعد از پرونده های قتل، بیشترین پرونده های ارجاعی به این هیئت، پرونده های مربوط به مسائل و اختلافات خانوادگی(طلاق و ازدواج) است.

"جبار کارزانی" گریزی هم به مسائل امنیتی در استان زد و یادآور شد: خوشبختانه با همراهی، تعامل و همکاری همه مسئولان استان، برخی از مسائل امنیتی نیز فارغ از هرگونه هجمه و در کمال "صلح و سازش و دوستی و محبت" به سرانجام مثبت و موثری رسيده اند.

"جبار کارزانی"نقش بزرگان و معتمدان با توجه به ایلیاتی بودن استان را بسیار موثر و ارزشمند ارزیایی کرد و خاطرنشان ساخت: خیرین نیک اندیش استان و سایر استان های همجوار در ایجاد وحدت و همدلی نقش بی بدیلی دارند و مشارکت مادی و معنوی شان برای حمایت از افراد بی بضاعت و نیازمند، مثال زدنی، ستودنی و شایسته تقدیر است.

تقدیر از همگان!

دبیر هیئت صلح استان ایلام با بیان اینکه امیدواریم با فرهنگ سازی مطلوب و استفاده از پتانسیل هاب موثر و موجود در استان و با بالا بردن آستانه تحمل و سعه صدر در بین خانواده ها و آحاد مختلف جامعه، شاهد کاهش رخدادهای تلخ و تشکیل پرونده های آزاردهنده در سطح استان باشیم، یادآور شد: مجدداً از نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، استاندار، مدیرکل دادگستری و دادستان ها و محاکم قضایی استان؛ ائمه جمعه و جماعات؛ فرماندهان و مسئولان نظامی، انتظامی، مرزبانی، امنیتی، سپاه و بسیج؛ مدیرکل صدا و سیمای مرکز ایلام و همه رسانه های دیداری و شنیداری؛ خیرین نیک اندیش و آحاد مختلف جامعه به خاطر پشتیبانی همه جانبه از این هیئت مردم نهاد و همکاری و همراهی ارزشمندشان، صمیمانه تقدیر و تشکر می نماییم.


آخرین دیدگاه‌ها

فایق امیدی گفته

وجود جناب کارزانی باعث افتخار استان ایلام و عرب کشور است
توفیق وسربلندیتان از خداوند متعال خاستارم
پاسخ دهید

دیدگاه خود را بنویسید

نام :
ایمیل :
دیدگاه :

پایگاه خبری تحلیلی بازتاب ایلام